Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY LEKARSKIE

Zapalenie uszu u psów

 

Kanał słuchowy psa zasadniczo różni się od ucha ludzkiego. U psów przewód słuchowy biegnie pionowo w dół, a następnie zakręca pod ostrym kątem. U człowieka z kolei to prosty poziomy przewód. Ponadto, psy w przeciwieństwie do człowieka często mają zwisającą w dół małżowinę uszną, która przysłania wejście do kanału słuchowego. Dlatego w jego wnętrzu panuje duża wilgotność co sprzyja namnażaniu się różnych mikroorganizmów. Skłonność psów do kopania w ziemi z kolei, sprzyja przedostawaniu się do wnętrza ucha ciał obcych (np. kłosów) oraz zakażeniom pasożytniczym. Również kąpiele w miejskich rzekach i stawach często bardzo zanieczyszczonych mogą być przyczyną zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Przyczyną stanów zapalnych uszu może być również alergia. Pies drapiąc ucho podrażnia skórę, w której wtórnie namnażają się bakterie i grzyby.


Niektóre rasy psów są szczególnie predysponowane do występowania chorób uszu. Są to m.in. pudle, owczarki niemieckie, bernardyny, sznaucery, cocker spaniele..


Najczęstszym objawem zapalenia uszu jest świąd. Pies nerwowo trzepie głową, drapie się. Możliwa jest silna bolesność przy próbie dotknięcia okolicy uszu. Zazwyczaj w uchu w stanie zapalnym znajduje się duża ilość wydzieliny (najczęściej koloru ciemnobrązowego lub żółtawego). Czasem jednak bywa, że jedynym objawem jest nieznaczne zaczerwienienie kanału słuchowego i świąd.
Jeśli przyczyną zapalenia jest alergia często towarzyszą temu np. zmiany skórne czy zapalenie spojówek.


Gdy opiekun zwierzaka zaobserwuje u niego któryś z niepokojących objawów niezwłocznie powinien zgłosić się do lekarza weterynarii.
Podawanie na własną rękę leków bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu!


W zależności od przyczyny zapalenia uszu lekarz zaleci różne postępowanie:

-Gdy ucho zostało zaatakowane przez świerzbowca usznego należy zastosować leki przeciw pasożytnicze.

- Gdy w kanale słuchowym znajduje się ciało obce należy je usunąć.

- Jeśli zapalenie jest na tle bakteryjnym lub grzybiczym można stosować miejscowo preparaty w postaci kropli lub zawiesin, zawsze jednak zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Czasem przy silniejszych stanach zapalnych uszu leczenie miejscowe nie wystarczy. Należy wówczas podać antybiotyki lub leki przeciwzapalne w zastrzyku.

- W przypadku alergii konieczna jest dieta hypoalergiczna i leki odczulające

Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia uszu należy:

- regularnie czyścić uszy, w celu usunięcia zalegającej wydzieliny i ewentualnie resztek leków, zawsze używając do tego celu płynów przeznaczonych dla psów

- stosować dietę hypoalergiczną w przypadku alergii pokarmowej

- nie pozwalać psu na wystawianie głowy przez okno w czasie jazdy samochodem

- po kąpieli dokładnie osuszyć kanał słuchowy

- nie pozwalać zwierzęciu na kąpiele w zanieczyszczonych stawach i rzekach.


-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58