Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY LEKARSKIE

Antykoncepcja u zwierząt

W życiu każdego zwierzęcia, podobnie jak u ludzi, przychodzi moment dojrzałości i aktywności płciowej. Dla opiekunów zwierząt sprawy związane z płodnością bywają źródłem problemów, oraz niosą wiele pytań i wątpliwości: jak postąpić?, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla zwierzaka.

Suki są samicami monoestralnymi sezonowo, oznacza to, że w okresie aktywności płciowej samice wykazują tylko jedną ruję. Suczka w zależności od cech osobniczych może mieć jedną, dwie lub trzy ruje w ciągu roku (nie są one związane z porą roku). Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 7-20 miesięcy (uzależnione jest to od cech osobniczych), jednak nie zawsze wiąże się to z ich dojrzałością do rozmnażania – gdyż ta bardzo często pojawia się dużo później.

Kotki są samicami poliestralnymi sezonowo, czyli w okresie aktywności płciowej wykazują wielokrotnie objawy rujowe. W naszej strefie klimatycznej sezon rozrodczy trwa od stycznia/lutego do września /października, ale u kotek trzymanych w mieszkaniach ruja może występować przez cały rok. Kotki osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-10 miesięcy, z tym że u ras krótkowłosych dojrzałość płciowa pojawia się wcześniej. Koty syjamskie na przykład mogą dojrzewać przed upływem piątego miesiąca życia.

Idąc za ogólną światową tendencją w naszej przychodni promujemy zabiegi kastracji oraz sterylizacji, jako jedyny w pełni skuteczny sposób na zmniejszenie problemu bezdomności zwierząt, przepełnionych schronisk, eutanazji „niechcianych” zwierząt, które nigdy nie znalazły własnego domu lub utraciły go przez nieodpowiedzialność opiekunów.

Sterylizacja to zabieg usunięcia jajników i macicy. Zawsze wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia poniżej pępka, kierując się ku tyłowi. Długość ciecia chirurgicznego uzależniona jest od typu budowy suczki czy kotki, a co za tym idzie dostępności chirurgicznej jajników i macicy. U zdrowej młodej samicy ryzyko operacyjne jest znikome. Rekonwalescencja trwa 10-14 dni. W tym czasie pacjentka wymaga dwóch wizyt kontrolnych w przychodni, w celu sprawdzenia jak goi się rana i podania osłonowo antybiotyku. Zwierzak po zabiegu chodzi w specjalnym ubranku pooperacyjnym, które zapobiega wylizywaniu rany i przedwczesnemu usunięciu szwów przez pacjenta. Szwy usuwamy po około 10 dniach od operacji.
Sterylizacja na stałe zabezpiecza przed niechcianym potomstwem oraz niedogodnościami związanymi z cyklem rujowym zwierzęcia. Zabieg wykonany odpowiednio wcześnie zmniejsza prawdopodobieństwo występowania guzów gruczołu mlekowego oraz zmian chorobowych w obrębie macicy i jajników. Zdecydowanie zmniejsza również ryzyko wystąpienia ciąży urojonej u zwierzęcia.
Sterylizacja suk i kotek likwiduje ryzyko niechcianych pokryć, rozterek moralnych opiekunów i kłopotów związanych z odchowaniem potomstwa i znalezieniem domu dla szczeniąt czy kociąt.

Po sterylizacji bardzo często pojawia się tendencja do tycia, dlatego trzeba dbać o kondycję zwierzęcia i właściwie je karmić (karmy dla zwierząt po sterylizacji). Po zabiegu sterylizacji u niektórych suk może zdarzać się popuszczanie moczu – problem ten najczęściej dotyczy suk ras dużych i można go rozwiązać poprzez podawanie leków oddziałujących na zwieracz pęcherza. Decydując się na sterylizację zawsze trzeba pamiętać o ryzyku związanym z narkozą. Co prawda jest ono minimalne jeśli zabieg dotyczy zdrowego, młodego psa czy kota, ale zawsze takie ryzyko istnieje. W naszej przychodni zawsze staramy się, przed każdym zabiegiem bardzo dokładnie zbadać każdego pacjenta. Jeśli zwierzę jest starsze poza podstawowymi badaniami krwi zalecamy także EKG sprawdzające wydolność serca, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko związane ze znieczuleniem.

Kastracja to chirurgiczne usunięcie jąder.
U kocurów jest to krótki i prosty zabieg. Jądra usuwa się przez niewielkie nacięcie worka mosznowego. Na drugi dzień po kastracji samopoczucie kota wraca do normy. Nie wymaga on wizyt kontrolnych ani usuwania szwów.

U psów zabieg kastracji jest bardziej inwazyjni. Jądra usuwa się przez niewielkie nacięcie powyżej moszny. Po operacji psy zazwyczaj wymagają dwóch wizyt kontrolnych i podania osłonowo antybiotyku. Szwy usuwa się po ok 10 dniach od zabiegu (o ile psi język nie ma dostępu do rany). W naszej przychodni zawsze zalecamy psom po kastracji noszenie kołnierza ortopedycznego, aż do momentu usunięcia szwów – jest to jedno z najlepszych sposobów zabezpieczenia rany przed nieplanowanym, przedterminowym usunięciem szwów oraz przed bakteriami, którymi pies mógłby zainfekować ranę „pielęgnując” ją nieustannie swoim językiem.

Kastracja zapobiega przerostowi prostaty (proces dotyczący większości starych niekastrowanych samców) oraz nowotworom jąder. Ogranicza także włóczęgostwo u samców, a co za tym idzie wydłuża życie zwierzaka - które często skracają wypadki komunikacyjne lub walki samców o partnerkę, eliminuje problem znakowania terenu, zmniejsza agresję związana z popędem płciowym.

U zwierząt kastrowanych pojawia się większa skłonność do tycia, dlatego trzeba pamiętać aby nie przekarmiać pupili, należy zadbać o ich prawidłową dietę (zalecane jest podawanie karm dla zwierząt po kastracji). U kotów „niewychodzących”, które mają mniej ruchu, zwiększa się skłonność do odkładania się złogów mineralnych w pęcherzu moczowym i tworzenia kamieni. Czasem u zwierząt po kastracji mogą pojawić się zmiany w okrywie włosowej związane z niedoborem hormonów płciowych, ale nie są one groźne dla zwierzęcia.


Mniej polecaną w naszej przychodni metodą antykoncepcji stosowanej u zwierząt jest podawanie leków hormonalnych (w postaci zastrzyków bądź tabletek).
Tabletki stosowane są głównie u kotek, ale wymagane jest regularne cotygodniowe podawanie, aby zapobiec pojawieniu się rui.
Zastrzyki z kolei stosowane są u suk i kotek w zależności od rodzaju użytego preparatu co 3-6 miesiące.

Podawanie leków hormonalnych naszym pupilom daje niestety szereg skutków ubocznych:
- leki tego rodzaju mogą doprowadzić do powstania guzów gruczołu mlekowego, a stosowanie ich przez dłuższy czas wywołuje niekorzystne działanie na błonę śluzową macicy w konsekwencji powodować ropomacicze (zapalenie macicy leczy się skutecznie tylko operacyjnie poprzez usunięcie macicy i jajników);
- podawanie leków horminalnych może prowadzić do powstawania cyst na jajnikach;
- leki hormonalne przyczyniają się także do obniżenia i zaburzeń płodności u zwierząt hodowlanych;
- przewlekłe ich stosowanie może powodować zaburzenia metaboliczne prowadzące na przykład do cukrzycy;
- może nastąpić przełamanie blokady hormonalnej przez organizm i dojść do niechcianego pokrycia.

Nie powinno się hamować cyklu rujowego dłużej niż przez 2 lata bo znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u zwierzaka.

Mając na uwadze występowanie różnego rodzaju skutków ubocznych mogących pojawić się po stosowaniu leków hormonalnych u zwierząt,  w naszej przychodni namawiamy raczej do radykalnego rozwiązania problemu rui czy cieczki poprzez poddanie zwierzaka zabiegowi sterylizacji czy kastracji.

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58