Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY BEHAWIORYSTY

Zastosowanie masażu w leczeniu zaburzeń psychicznych u zwierząt

Masaż wpływa pozytywnie zarówno na stan fizyczny jak i na psychikę zwierząt. Poprzez terapeutyczny dotyk i odpowiednią stymulację, masaż przywraca prawidłową równowagę wszystkich systemów ciała. Przynosi głębokie odprężenie, rozluźnia i likwiduje napięcie mięśni oraz zwiększa elastyczność stawów ułatwiając poruszanie się i przywracając prawidłową postawę ciała, pomaga głębiej i łatwiej oddychać, polepsza krążenie krwi i limfy, redukuje ciśnienie krwi, sprzyja prawidłowemu odżywieniu i zdrowiu skóry, mięśni i wszystkich narządów oraz wzmacnia system odpornościowy.
Szczególnie istotne jest pozytywne oddziaływanie masażu na swerę psychiczną zwierzęcia. Masaż znosi stany napięcia, redukuje stres psychiczny a także zwiększa zdolność kontrolowania sygnałów stresu i właściwej odpowiedzi na nie. Masaż przynosi dobre samopoczucie, wycisza wewnętrzne lęki, łagodzi reakcje emocjonalne na czynniki zewnętrzne, zapewnia harmonię ciała i psychiki.
Istnieje wiele technik masażu. Zadaniem ich jest nie tylko leczenie różnych chorób fizycznych i psychicznych, ale przede wszystkim przywrócenie równowagi całego organizmu.
Pies cierpiący na nerwicę lękową często odczuwa strach, ponieważ jego reakcje na rozmaitego typu bodźce zewnętrzne są nieproporcjonalnie silne. Latwo można zauważyć, że mięśnie takiego psa są zawsze twarde i napięte. Nie jest w stanie się rozluźnić, czasem najmniejszy hałas wytrąca go z równowagi.
Systematyczny masaż relaksacyjny pomoże takiemu zwierzęciu rozluźnić mięśnie, odprężyć się, uspokoić. Reakcje na bodźce zewnętrzne psa odprężonego, rozluźnionego będą dużo mniej gwałtowne. Masaż ułatwia w ten sposób przeprowadzenie terapii behawioralnych takich jak przyzwyczajenie do pewnych sytuacji, dźwięków i wszystkiego co powodowało u psa lęk. Często już po kilku zabiegach masażu widać jego efekty.


W terapi zaburzeń zachowania u zwierząt często stosuje się różne metody relaksacyjne, jako uzupełnienie terapii behawioralnych. Zawsze mają one na celu zmniejszenie napięcia mięśni i złagodzenia reakcji na bodźce wywołujące lęk lub agresję. Zwierzę staje się spokojniejsze, bardziej tolerancyjne, kontakt z nim jest łatwiejszy, co znacznie zwiększa skuteczność przeprowadzanych ćwiczeń behawioralnych. Dzięki zastosowaniu metod naturalnych, możemy w wielu przypadkach uniknąć konieczności podawania środków psychotropowych.

Autor tekstu: Roksana Lewandowska - zoopsycholog

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58