Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY BEHAWIORYSTY

Pies załatwia się w mieszkaniu. Co robić?

Powody tego problemu mogą być natury fizjologicznej (choroba, starość) lub psychicznej. Jeśli pies jest fizycznie zdrowy, brak zachowywania czystości może być wynikiem zaburzeń emocjonalnych, stanów lękowych, fobii, depresji lub niewłaściwej nauki. Znaczenie moczem przez samca ma miejsce w przypadku konfliktów hierarchicznych pomiędzy psem i właścicielami.
Oddawanie moczu może być także oznaką podporządkowania. Dotyczy to przede wszystkim szczeniąt oraz psów bardzo uległych. Często są to psy nadmiernie karane przez opiekuna lub poddawane tresurze brutalnymi metodami.
W takich przypadkach należy przede wszystkim zaprzestać jakiegokolwiek karania psa. Do takiego psa należy przemawiać często wesołym głosem, nagradzać i chwalić za każde najdrobniejsze wykonane przez niego polecenie ("siad", "chodź", itp.). Wołając psa opiekunowie powinni ukucnąć, a gdy podejdzie pochwalić go i pogłaskać po klatce piersiowej lub od spodu szyi (unikać głaskania od góry, po głowie lub plecach, ponieważ jest to oznaka dominacji). Wszyscy członkowie rodziny powinni być zgodni odnośnie wymagań stawianych psu, aby czuł się on pewnie.
Stosuje się terapię zabawą. Należy dawać psu łatwe zadania do wykonania (aby na pewno sobie poradził) i chwalić go, nagradzać za ich wykonanie (aby nabrał pewności siebie).

Kolejna przyczyna załatwiania się w mieszkaniu to niedostateczne nauczenie czystości w okresie szczenięcym. W tym przypadku konieczna jest ponowna nauka czystości. Należy ograniczyć psu obszar, po którym może się swobodnie poruszać, natomiast udostęniać mu resztę mieszkania tylko pod czujną kontrolą opiekunów. Wszystkie miejsca, w których wcześniej pies załatwiał się należy dokładnie wyszorować używając preparatów skutecznie usuwających zapach. W miejscu, gdzie pies najczęściej się załatwiał należy umieścić jego legowisko, postawić miskę z wodą do picia i dawać tam psu posiłki (zamienić dawną "toaletę" w jadalnię i sypialnię). Pies powinien otrzymywać posiłki regularnie i o odpowiednich porach, bardzo regularnie być wyprowadzany na spacery. Na spacerze trzeba być wystarczająco długo, gdy pies się załatwi - pochwalić go.
Oddzielna sprawa to problem znaczenia przez samce. Zachowanie to jest środkiem komunikacji, związanym zazwyczaj ze stanem podniecenia. Ma ono znaczenie hierarchiczne i wymaga prawidłowego ustawienia hierarchi w rodzinie. Wspomagająco w takiej sytuacji zaleca się kastrację psa. 

Autor tekstu: Roksana Lewandowska - zoopsycholog

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58