Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY BEHAWIORYSTY

Pies skacze na ludzi. Jak go tego oduczyć?

Skakanie na ludzi może mieć różne znaczenie. Najczęściej jednak zachowanie to jest rytuałem powitania, radości, towarzyskości...
U wilków skakanie na powitanie pochodzi od zachowania szczeniąt, podczas powrotu osobników dorosłych z polowania. Szczenię skacze na matkę starając się wywołać u niej odruch wymiotny i otrzymać w ten sposób pokarm.
Podobnie zachowuje się szczenię wobec ludzi. Ludzie wtedy często śmieją się i głaszczą psa, co jeszcze bardziej pobudza go do skakania. Zachowanie staje się rytuałem powitalnym w stosunku do opiekuna bądź osób, które wchodzą do ogrodu czy mieszkania. Można zauważyć taką manifestację radości również w porze karmienia, wyjścia na spacer...
Dopuki szczenię jest małe, skakanie jest zwykle akceptowane. Problem zaczyna się, gdy pies robi się duży, ciężki, sięga coraz wyżej...
Jeśli śledzilibyśmy rady zawarte w niektórych pracach, należałoby karać takie zachowanie kopniakiem w brzuch lub deptaniem po łapach. Trzeba jednak pamiętać, że pies który zachowuje się w ten sposób to pies zadowolony z życia, który kocha swych opiekunów i w ten sposób wyraża swoją radość z tego, że ich widzi. Jeśli się go za to każe fizycznie, jest to równoznaczne z sytuacją, gdy pięciolatek witając swego tatę po powrocie z pracy chce go uściskać, a w zamian otrzymuje policzek.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Zanim to miłe i naturalne zachowanie przerodzi się w kłopot i bardzo złe przyzwyczajenie, musimy tak pokierować szczeniaka, by przyjmował on inną, mniej kłopotliwą postawę np. aby usiadł przed osobami, z którymi chce się przywitać. W tym celu powinniśmy zastosować inne uwarunkowania. Dla szczeniaka, który lubi się bawić bodźcem pozytywnym będzie piłka, dla łakomczucha - smakołyk. Weźmy np. pod uwagę sytuację szczeniaka, który bawi się w ogrodzie. Zasadą będzie, by każda osoba wchodząca do ogrodu miała w ręku piłkę. Gdy tylko szczeniak zaczyna ku nam biec, wyciąga się piłkę w stronę jego pyska by przyciągnąć jego uwagę; gdy jest już blisko podnosi się piłkę nad jego głowę mówiąc "siad" a gdy usiądzie rzucamy piłkę.
Początkowo należy nagradzać szczenię za każdym razem, potem coraz rzadziej, w końcu tylko od czasu do czasu. Końcowym celem jest, aby szczeniak siadał przed przychodzącymi osobami, zamiast na nie skakać i to bez użycia siły.
W przypadku psa dorosłego korekta zachowania będzie wyglądała podobnie, choś wymagać będzie więcej czasu i cierpliwości opiekunów. Znajomi przychodzący do domu muszą postępować w identyczny sposób (trzeba ich wsześniej o tym uprzedzić).
Rezultaty powinny być widoczne po ok 2 miesiącach systematycznych ćwiczeń.
Opisane postępowanie jest zwykle skuteczne, chyba że mamy do czynienia z głębszym problemem, np. pies jest nadpobudliwy. Wówczas należy poprosić o fachową pomoc doświadczonego behawiorystę.

Autor tekstu: Roksana Lewandowska - zoopsycholog 

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58