Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY LEKARSKIE

Kiedy zwierzaka czeka operacja

Czasem, żeby zwierzę mogło wyzdrowieć musi zostać poddane operacji. Zabiegi chirurgiczne maja różny przebieg, mogą dotyczyć różnych części ciała, narządów, ale zawsze wymagają farmakologicznego przygotowania pacjenta. Niektóre drobne zabiegi wykonywane są po podaniu lekko rozluźniająco-uspokajającego leku tzw. „głupiego Jasia”, z dodatkowym znieczuleniem miejscowym np. niewielkie skaleczenie łapki, usunięcie brodawki lub oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Większość zabiegów wymaga jednak ogólnej narkozy (czyli głębokiego zniesienia świadomości i bólu).

Zabiegi chirurgiczne wymagają specjalnego przygotowania pacjenta.

1. Jeżeli pies lub kot ukończył 6. rok życia wykonujemy przed zabiegiem obowiązkowe badania krwi, tzn. morfologię i badania biochemiczne mówiące o wydolności wątroby i nerek. Jeżeli pacjent budzi zastrzeżenia pod kątem kardiologicznym wykonujemy również EKG serca - wszystko po to by do minimum zmniejszyć ryzyko związane z operacją.

2. Przed zabiegiem właściciel powinien zgłosić lekarzowi wszystkie problemy zdrowotne pacjenta, szczególnie poinformować go jakie leki zwierzak przyjmuje stale lub na co choruje przewlekle np. cukrzyca, (wówczas postępowanie z takim pacjentem będzie indywidualne).

3. Głodówka to bardzo ważny element przygotowania do operacji. Pusty żołądek jest istotny dla bezpieczeństwa przebiegu narkozy. Chodzi o zmniejszenie ryzyka zachłyśnięcia zarówno w czasie wprowadzania w znieczulenie, w trakcie zabiegu jak i podczas wybudzania, kiedy odruch połykania jest jeszcze zaburzony. W zależności od gatunku zwierzęcia, jego wieku i rodzaju zabiegu lekarz może wyznaczyć różny czas głodówki. Zwykle trwa ona 12-18 godzin przed operacją. Zwierzęta młode: szczenięta , kocięta głodzi się krócej – około 6 godzin. Niektóre zabiegi np. na przewodzie pokarmowym wymagają specjalnego przygotowania: pacjenci zostają poddani lewatywie, a głodówka musi trwać dłużej - zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

4. Opiekun przyprowadza zwierzę na zabieg chirurgiczny w umówiony dzień o wyznaczonej wcześniej godzinie. Zawsze prosimy też o przynoszenie własnego kocyka lub posłania. Ma to duże znaczenie w fazie okołooperacyjnej dla poprawy samopoczucie pacjenta, który na własnym kocyku pachnącym domem będzie czuł się bezpieczniej.

5. Pies powinien być wyposażony w obrożę, smycz i kaganiec, a kot w koszyk lub pojemnik transportowy. Ułatwia to personelowi opiekę nad pacjentem.

Już po operacji – co dalej?

1. W naszej przychodni zwierzęta po zabiegach operacyjnych oddawane są do domu w pełnej świadomości. Należy jednak liczyć się z tym, że do 24 godzin po zabiegu zachowanie pacjenta poddanego wcześniej narkozie może odbiegać od normy. Zwierzak po przyniesieniu do domu może wykazywać nadwrażliwość na bodźce takie jak : dźwięk , światło, dotyk. Najlepiej więc zapewnić mu spokój, zostawiając go na parę godzin w ciepłym, cichym i lekko zaciemnionym miejscu.

2. Pies po operacji może wykazywać najpierw nadmierną aktywność ruchową, a następnie na kilka godzin zasnąć lub znacznie się uspokoić. Może popiskiwać, szczekać lub zachowywać się w inny nietypowy dla siebie sposób.

3. Nie wolno zwierzęcia po narkozie „na siłę" poić lub karmić, ponieważ grozi to zachłyśnięciem i w konsekwencji ciężkim zachłystowym zapaleniem płuc.

4. Jeżeli zwierzę wykazuje chęć do samodzielnego picia wody to należy ją podawać początkowo w bardzo niewielkiej ilości (np. po 1 łyżeczce co 20 minut). Pierwszy posiłek podajemy w dniu następnym. Powinien być on niewielki, lekkostrawny i atrakcyjny smakowo dla zwierzęcia.

5. Po operacji zwierzęta wyposażane są w specjalne opatrunki pooperacyjne lub kołnierze ochronne, które uniemożliwiają lizanie lub drapanie rany, zabezpieczając takie miejsce przed mechanicznym drażnieniem i przed możliwością zainfekowania językiem zwierzaka lub jego pazurami. Jest to niezwykle ważne w procesie gojenia. Zawsze trzeba pamiętać, że kołnierz ochronny jest „mniejszym złem" niż ponowny zabieg operacyjny po wyrwaniu szwów przez zwierzę. Rana swędzi, szczególnie w 3-4 dobie po zabiegu, kiedy procesy gojenia przebiegają bardzo intensywnie, a zwierzak instynktownie będzie próbował dostać się do rany.

6. Pacjent po operacji przychodzi do przychodni na regularne kontrole zgodnie z zaleceniami lekarza, który przeprowadzał zabieg. Zawsze należy przestrzegać wyznaczonych terminów, które zazwyczaj ściśle związane są z kontynuacją leczenia antybiotykowego.

7. Zabezpieczenie pooperacyjne zdejmujemy po usunięciu szwów i zawsze tylko za wyraźną zgodą lekarza.

Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości dotyczące zachowania zwierzaka po zabiegu bezzwłocznie należy kontaktować się z lekarzem prowadzącym danego pacjenta.

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58