Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY BEHAWIORYSTY

Jak oduczyć psa szczekania podczas jazdy samochodem?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że szczekanie, podobnie jak to ma miejsce u wilków, może być związane z wyznaczaniem terytorium i pojawiać się w całej rozciągłości w wieku około 6 miesięcy, tj. na początku okresu dojrzałości. Jeśli ktoś chce mieć psa, który nie szczeka, powinien zdecydować się na basenji lub podobną rasę użytkową do polowań, gdzie wydawanie głosu jest zakazane od pokoleń (specjalna selekcja psów).
Dla psa samochód opiekuna jest terytorium, którego powinien bronić, zwłaszcza tym ostrzej, że jest on ograniczony i że odległość krytyczna (nienaruszalna przestrzeń) nie pozwala na zlekceważenie tego.
Pierwszym sposobem obrony przed wtargnięciem intruza lub próbami wtargnięcia na terytorium psa domowego, jest szczekanie, w celu utrzymania intruza na odległość. Zauważmy, że w naturze wilk szczeka bardzo mało, ale pies, wychowywany blisko człowieka przez wiele pokoleń, zaczynał szczekać coraz więcej. Człowiek wykorzystywał i rozwijał w nim tę cechę ponieważ służyła jego bezpieczeństwu.
Niedogodnością jest taka obrona terytorium przed innymi psami, ludźmi, samochodami, rowerami, które zbliżają się zbytnio na czerwonym świetle lub przejeżdżają w pobliżu. Niekiedy zachowanie to dotyczy tylko jednego obiektu (np. roweru czy biegnących dzieci), często nie bardzo jesteśmy w stanie wytłumaczyć dlaczego akurat tego obiektu, a nie innego. W niektórych przypadkach z kolei szczekanie i jazgot nie są adresowane do niczego szczególnego na zewnątrz, tak jak na przykład w przypadku lęku związanego z samochodem.

Jak zapobiegać niechęci psa do jazdy samochodem?
- nie wywoływać negatywnego zachowania u psa:
Niespokojny opiekun, przeklinający, łatwo denerwujący się, silnie wpływa na innych kierowców lub pieszych, których drażnią jego gesty i mimika. Zdenerwowanie udziela się psu, który staje się podniecony i nieufny do otoczenia na zewnątrz, zaczyna szczekać nerwowo, aby chronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.
- ważne jest aby już od wieku szczenięcego przyzwyczajać psa do jazdy samochodem:
pies musi kojarzyć jazdę autem z czymś przyjemnym, podróż samochodem zawsze powinna być dla psa przyjemnością, rutynowym wydarzeniem.
- już od wieku szczenięcego pies powinien być przyzwyczajany do spacerów po mieście, do ruchu ulicznego itp. aby jadąc w samochodzie nie odczuwał lęku do tego co dzieje się na zewnątrz.

Jak oduczyć psa szczekania w samochodzie?
Są różne sposoby korekty:
- można nauczyć psa szczekać na komendę i na komendę być cicho;
- można odwracać jego uwagę - za każdym razem gdy pies zacznie szczekać, należy przerwać tą czynność silnym bodźcem np. gwizdkiem, a następnie skierowywać jego uwagę na coś innego, bardziej motywującego (zabawkę czy piłkę);
- karanie - w wyjątkowo trudnych przypadkach, aby przerwać szczekanie, możemy posłużyć się np. pistoletem na wodę lub obrożą na citronellę (automatycznie psika olejkiem z citronelli, gdy pies szczeka);
- można zastosować wspomagająco środki ziołowe lub odpowiednio dobrane do psa łagodne środki farmakologiczne (polecane zwłaszcza dla psów lękliwych i niestabilnych emocjonalnie).

Autor tekstu: Roksana Lewandowska - zoopsycholog

-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58