Polityka plików cookies
O NAS
ZAKRES USŁUG
PERSONEL
AKTUALNOŚCI
ADOPCJE
POMOGLIŚMY
PORADY BEHAWIORYSTY
PORADY LEKARSKIE
GALERIA
LINKI
KONTAKT
PORADY LEKARSKIE

Kiedy i przeciwko jakim chorobom szczepić zwierzęta domowe?

 Aby odpowiednio zadbać o zdrowie naszych zwierząt, warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych, które zabezpieczają je przed chorobami. Wiele z nich np. nosówka, katar koci czy parwowiroza sieją ogromne spustoszenie wśród zwierząt. Dbanie o profilaktykę oraz coroczne doszczepianie zabezpieczy zwierzaki przed powszechnie występującymi, bardzo groźnymi dla życia chorobami.

PSY

W przypadku szczeniąt kalendarz szczepień powinien wyglądać następująco:
- I szczepienie szczeniaka powinno odbyć się w 6 tygodniu jego życia (szczepionka przeciwko wirusowi nosówki i parwowirozy). W momencie zakupu szczeniaka powinien on być już po pierwszym odrobaczeniu i szczepieniu, należy jednak zwrócić uwagę czy w jego książeczce zdrowia jest zupełny wpis szczepienia (tzn: data, oryginalna nalepka producenta szczepionki i podpis lekarza weterynarii).
- II szczepienie szczeniaka przypada miedzy 9-10 tygodniem życia. Obejmuje ono szczepienie przeciwko wirusowi nosówki, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (chorobie Rubartha) oraz zakaźnemu zapaleniu krtani i tchawicy (kaszel kenelowy)
-III szczepienie odbywa się między 13 - 14 tygodniem życia i obejmuje w zależności od użytej szczepionki, szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszel kenelowy, a także koronawirozę i leptospirozę.

Dalsze doszczepienie należy powtarzać co roku aby zwiększać odporność psa na wirusy wyżej wymienionych chorób. U psów powyżej 8 roku życia, które systematycznie co roku były doszczepiane, szczepienia przypominające można powtarzać co 2 lata.

Co roku należy jednak powtarzać szczepienie przeciwko kaszlowi psiarniowemu (szczepionka Pneumodog)

Pozostaje jeszcze kwestia szczepienia przeciwko wściekliźnie. W Polsce istnieje obowiązek corocznego szczepienia psów ze względu na zagrożenie dla człowieka. Według przepisów prawa każdy pies powyżej 2-go miesiąca życia objęty jest tym obowiązkiem. W naszej przychodni jednak staramy się (o ile pies nie należy do ras uznanych za niebezpieczne) dla dobra zwierzaka namawiać opiekunów, aby szczepili szczenięta przeciwko wściekliźnie dopiero po zakończeniu trój etapowego cyklu szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie zgodnie z przepisami prawa należy powtarzać systematycznie co roku, a Straż Miejska jest upoważniona do sprawdzania czy wyznaczane terminy doszczepiania są przestrzegane przez opiekunów psów.

KOTY

-I szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym odbywa się w wieku 8 tygodni i obejmuje szczepienie przeciwko kalicywirozie, i herpeswirozie (katar koci) oraz panleukopemi, która jest najbardziej niebezpieczną i śmiertelną chorobą małych kociąt.
-II i zarazem ostanie szczepienie w wieku " juniorskim" odbywa się w 12 tygodniu życia i i jest to szczepienie przeciwko kalicywirozie , herpeswirozie, panleukopeni oraz Chlamydia psittaci i ewentualnie białaczce jeśli kociak jest z hodowli lub z innego pewnego źródła gdzie na pewno nie mógł mieć styczności z kotami chorymi na białaczkę. Szczepienie powinno zostać powtórzone po upływie roku.
Koty należy szczepić systematycznie co roku w wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminie.

W związku z tym ze szczepienia te nie są szczepieniami obowiązkowymi namawiamy Państwa do dbanie o profilaktykę, gdyż pomagamy w ten sposób chronić nasze zwierzaki przed powszechnie występującymi chorobami.

Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów to nie jest ono obowiązkowe. W naszej przychodni zalecamy szczepienie tych zwierzaków, które wychodzą na zewnątrz bez kontroli opiekuna, w sytuacjach gdy kot może mieć bezpośredni kontakt z chorym na wściekliznę zwierzęciem. Szczepienie wścieklizny jest również konieczne w sytuacji gdy opiekun planuje zabrać kota za granicę naszego kraju. W różnych krajach są różne wymagania odnośnie terminu tego szczenienia. Szczegółowe informacji w tej kwestii można uzyskać w naszej przychodni.

KRÓLIKI

Króliki szczepi się tylko przeciwko dwóm chorobom, jednak niezwykle groźnych dla ich życia

Pomór króliczy – pierwsze szczepienie zaleca się w wieku 8 tygodni. Ważne jest aby co roku na wiosnę pamiętać o systematycznym doszczepianiu

Myksomatoza – szczepi się na nią króliki raz w roku zazwyczaj na wiosnę

TCHÓRZOFRETKI

Fretki szczepi się przede wszystkim przeciwko nosówce.
Podstawowe szczepienie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż w ósmym tygodniu życia; szczepimy dwukrotnie z czterotygodniowym odstępem; po roku następuje kolejne szczepienie kończące szczepienie podstawowe. Dawki przypominające powtarza się corocznie. Najczęściej stosowaną szczepionką jest: Nobivac Puppy DP,

Przeciwko wściekliźnie szczepi się tylko te fretki które są narażone na kontakt z chorym zwierzęciem (zwierzęta z wolnym wybiegiem poza domem) i te których opiekunowie planują wyjazd z nimi poza granicę naszego kraju. Pierwsze szczepienie nastąpić powinno po 13 tygodniu życia. Dawki przypominające powtarza się corocznie.





-= powrót =-

Przychodnia weterynaryjna LUPUS, 41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogorska 33a, tel. 32 292-49-18, 32 292-49-58